Dlaczego wstydzimy się korzystać z pomocy psychologa?
Zobacz wszystkie artykułyDlaczego wstydzimy się korzystać z pomocy psychologa - CP SENS
Niestety, niezwykle często - mimo wyraźnych problemów - wizyta w gabinecie psychologa wydaje się ostatecznością, którą chcemy maksymalnie odwlec w czasie. Wciąż wstydzimy się korzystać z tego typu pomocy, chociaż lęk ten nie jest w zasadzie niczym uzasadniony. Dzięki telewizji, internetowi oraz aktywności osób publicznych, temat depresji, nerwicy, uzależnień i wielu innych zaburzeń przestał funkcjonować w strefie tabu. Dlaczego więc nadal tak trudno przemóc się i odpowiednio zadbać o swoje zdrowie psychiczne?
Nie użalaj się nad sobą!
Jeśli rodzina lub przyjaciele zauważą, że z daną osobą dzieje się coś niedobrego, najpierw próbują pomóc samodzielnie, ale pomoc ta zazwyczaj tylko powiększa problem. Gdy osoba w depresji, borykająca się z bezsennością czy brakiem energii, słyszy od osób bliskich: „weź się w garść”, „wyjdź do ludzi”, „przestań się nad sobą użalać”, czuje się jeszcze bardziej przygnębiona. Trudno przyznać się w takiej sytuacji do słabości. Przy rodzinnym stole często toczą się dyskusje o różnego typu chorobach – nie wstydzimy się rozmawiać o wizycie u kardiologia, neurologa, laryngologa i lekarzy innych specjalności, lecz problemy psychiczne zawsze są taktownie przemilczane. Trzeba jednak przede wszystkim zatroszczyć się o siebie, odciąć od „dobrych rad” i uwierzyć, że psycholog naprawdę może pomóc. Często pacjenci nie dzielą się z rodziną lub przyjaciółmi informacją o rozpoczęciu terapii. I choć nie ma się czego wstydzić, takie podejście może okazać się pomocnym rozwiązaniem. Pozwoli odizolować się od destruktywnego wpływu otoczenia – nie narażając się na jakiekolwiek komentarze, łatwiej skupić się na sobie i spokojnie uporządkować sytuację.
Tajemnica lekarska obowiązuje również psychologów.
Wciąż pokutuje pogląd, że choroby psychiczne uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ludzie boją się pójść do psychologa, ponieważ są przekonani, że o ich sytuacji dowie się np. pracodawca. Tymczasem każda poradnia psychologiczna ma obowiązek właściwego zabezpieczenia dokumentacji personalnej i wszelkich danych osobowych. Możemy mieć więc pewność, że nikt nie dowie się o naszej depresji, załamaniu nerwowym czy problemie z uzależnieniem. Nawet większość poważnych chorób psychicznych można skutecznie leczyć, czy to za pomocą farmakoterapii, czy psychoterapii, dzięki czemu nie jest się wykluczonym z normalnego życia w społeczeństwie. Warto jednak jak najszybciej zgłosić się do psychologa, ponieważ – tak jak w przypadku chorób fizycznych – im wcześniej rozpoznamy problem i zaczniemy nad nim pracować, tym większe szanse zyskujemy na szybki powrót do pełnego zdrowia.