Home >> Blog >> Jaki SENS ma psychoterapia?

Jaki SENS ma psychoterapia?

Zobacz wszystkie artykuły
  • terapia małżeńska Mińsk Mazowiecki, terapia Mińsk Mazowiecki

    Jaki SENS ma psychoterapia? - CP SENS

            Czym jest psychoterapia?

            W życiu każdego z nas pojawiają się różne trudne momenty. Często jesteśmy w stanie je sami przezwyciężyć, niekiedy jednak okoliczności zewnętrzne bądź nasze wewnętrzne deficyty przekraczają możliwości radzenia sobie z nimi. Warto wtedy skorzystać z psychoterapii.

            Psychoterapia to oddziaływanie psychologiczne mające na celu pomoc w zmianie sposobu myślenia, przeżywania emocji i zachowania. Polega ona na współpracy terapeuty i pacjenta 
w osiągnięciu ustalonych na początku terapii celów. Warto wiedzieć, iż psychoterapeuta będzie dzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, może pokazać nam wnikliwą konceptualizację naszych problemów, ale nigdy nie powie nam, co należy robić. Będzie natomiast pomagał odkryć możliwe rozwiązania, uświadomić sobie ich konsekwencje oraz przyjrzeć się przyczynom pojawiających się trudności. Podczas sesji terapeuta daje wsparcie, pomaga konstruktywnie radzić sobie z doświadczanymi trudnościami, nigdy też nie ocenia.

            W trakcie terapii ważnym elementem pracy jest analiza tego, co się dzieje w relacji pacjenta z terapeutą. Każdy z nas bowiem buduje relacje z innymi w specyficzny, wyjątkowy dla siebie sposób. Zadaniem terapeuty jest odkrycie pewnych powtarzających się wzorców i zrozumieć dlaczego się powtarzają.

            Psychoterapia to nie tylko spotkania w gabinecie, ale często również zadania wykonywane przez pacjenta między spotkaniami takie jak np. zbieranie różnego rodzaju informacji (np. na temat genogramów rodzinnych czy wypisywanie myśli pojawiających się w emocjonujących sytuacjach), różnego rodzaju eksperymenty czy ekspozycje na konkretne bodźce czy sytuacje. Dzięki tym zadaniom efekty terapii są szybsze i bardziej trwałe.

            Z czym do psychoterapeuty?

            Psychoterapia pomaga osobom zmagającym się z bardzo różnymi problemami. Do naszego centrum przychodzą osoby cierpiące na konkretne zaburzenia psychiczne np. zaburzenia lękowe, depresyjne, zaburzenia psychosomatyczne, obsesyjno – kompulsywne czy zaburzenia z kręgu schizofrenii. Często naszymi pacjentami stają się osoby przeżywające różne kryzysy życiowe np. śmierć bliskiej osoby, rozstanie z życiowym partnerem czy borykające się z trudnościami w nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Nierzadko nasi klienci zmagają się ze stresem, przemęczeniem, niepokojem, poczuciem winy, obniżonym nastrojem czy bezsennością. Coraz częściej przychodzą również osoby, które po prostu interesuje własny rozwój osobisty i które pragną po prostu „rozwinąć skrzydła”.

            Jakie są podejścia psychoterapeutyczne?

            W naszym centrum mamy do wyboru terapeutów reprezentujących różne podejścia terapeutyczne m. in. psychoterapię w nurcie gestalt, psychoterapię poznawczo – behawioralną, terapię psychodynamiczną,  psychoterapię procesu czy podejście integracyjne.

            Nasi terapeuci pracują z osobami dorosłymi, młodzieżą, parami oraz z rodzinami.

            Jak długo trwa psychoterapia?

            To jak długo będzie trwała psychoterapia zależy od ustalonych celów terapeutycznych, częstotliwości spotkań oraz indywidualnego tempa osoby uczestniczącej w psychoterapii 
w dokonywaniu wewnętrznej zmiany. Należy sobie zdawać sprawę, iż aby zmienić dotychczasowe schematy myślowe oraz wyuczone zachowania, które tworzyły się przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, potrzebujemy czasu. Najlepiej jeżeli spotkania z terapeutą są regularne i odbywają nie rzadziej niż raz w tygodniu, bądź raz na dwa tygodnie. Najtrwalsze zmiany zachodzą po co najmniej półrocznej terapii.

            Korzyści z psychoterapii

            Efekty psychoterapii są jak najbardziej mierzalne, gdyż podczas terapii realizujemy konkretne cele ustalone na początku pracy. Zawsze jednak psychoterapia daje coś więcej. Przede wszystkim zwiększa tolerancję na niepowodzenia życiowe, wpływa na rozwój osobisty, daje również wiedzę oraz narzędzia, do tego, aby radzić sobie z czekającymi w przyszłości przeciwnościami. Ponadto pacjent, który zdrowieje i który przebudowuje swoje życie, staje się po prostu szczęśliwszy!

 Kontakt

Centrum Psychologiczne SENS NIP: 822 236 82 07 ul. Kazikowskiego 25 05-300 Mińsk Mazowiecki tel. +48 570 510 540 e-mail: Zapisy telefoniczne: Poniedziałek-Piątek 12:00-20:00, Sobota 10:00-15:00
Skontaktuj się z nami
Powrót